Vedci priniesli ďalší dôkaz o pôvode osídlenia Ameriky
Kostra dievčaťa, ktorá sa pred niekoľkými rokmi našla v jaskyni v Mexiku, poslúžila ako nový dôkaz teórie, že americký kontinent osídlila pred 18 až 26 tisíc rokmi skupina ľudí zo severnej Ázie. Píše sa to v článku, ktorý publikovali americkí vedci v prestížnom časopise Science.
Ilustračná fotografia, zdroj: flickr.com, Kim Hill
Podľa doterajšej teórie prekročili predkolumbovskí obyvatelia Ameriky Beringovu úžinu medzi Čukotkou a Aljaškou, a neskôr sa vydali ďalej na juh.
Analýza DNA skutočne potvrdila príbuznosť dievčaťa s dnešnými americkými indiánmi. Čiastočne tak boli vyvrátené pochybnosti, ktoré sa doteraz opierali hlavne o rozdielnosť tvaru lebiek predkolumbovských obyvateľov Ameriky a súčasných indiánov.
Kostru dievčaťa starého asi 15, alebo 16 rokov vedci objavili v roku 2007 na polostrove Yucatán. Dievča pravdepodobne spadlo do veľkej jamy v zemi, ktorá bola neskôr zaplavená vodou.
Kostra sa preto zachovala v pomerne dobrom stave až do súčasnosti. Okrem ľudských pozostatkov našli potápači v jaskyni aj úplne zachovalú kostru tigra šabľozubého a jedného z predchodcov dnešného slona, tvrdí agentúra DPA.
Aby bolo možné skelety vyzdvihnúť, museli potápači najprv zostúpiť do krátera o hĺbke desiatich metrov. Potom museli preplávať tunelom a následne sa potopiť do tridsaťmetrovej dutiny.
ČTK
Neulogy, a.s. využíva spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či ďalšie sprístupňovanie tohto obsahu či jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK vyslovene zakázané.
Copyright (2013) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené. Materiály agentúry AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované, alebo redistribuované.
Komentáre