V Indonézii objavili jaskynné maľby staré až 40.000 rokov

Vedci bádajúci v jaskyniach indonézskeho ostrova Sulawesi objavili nástenné maľby, z ktorých najstaršie podľa nich vznikli v dobe pred 40.000 rokmi.

V Indonézii objavili jaskynné maľby staré až 40.000 rokov

Ilustračná fotografia, zdroj: flickr.com, Peter Shanks

Objav uverejnený v prestížnom časopise Nature môže zmeniť pohľad na to, kedy a ako sa v ľuďoch vyvíjala schopnosť tvoriť umelecké diela. Podobne staré výtvarné počiny boli doposiaľ nachádzané iba v jaskyniach západnej Európy.

Maľby podľa stanice BBC zobrazujú niekoľko zvierat žijúcich na ostrove či ľudské postavy a časť z nich tvoria obrysy ľudských rúk vytvorené červenou farbou.

Tím austrálskych a indonézskych vedcov určil vek malieb pomocou analýzy vápenatých vrstiev, ktorými boli maľby prekryté. „Minimálny vek (obrysu ruky) je 39.000 rokov, čo z nej robí najstaršiu šablónu ruky na svete,“ uviedol člen tímu Maxime Aubert z Griffitovej univerzity v austrálskom Brisbane. 

Maľba endemického prasaťa je zase podľa neho stará najmenej 35.400 rokov, čím sa stala jedným z najstarších figuratívnych spodobnení zvierat na našej planéte.
V rovnakých jaskyniach sa našli aj maľby staré „sotva“ 27.000 rokov, čo znamená, že ľudia tam žili a tvorili v rozmedzí 13.000 rokov.

Výtvory podľa vedcov dokazujú, že už v tej dobe si ľudia vyvíjali uvažovanie podobné tomu dnešnému, kedy boli schopní premýšľať o abstraktných konceptoch a tvoriť umenie.
Nálezy zo Sulawesi môžu podľa vedcov priniesť novú odpoveď na otázku, kedy si ľudia vyvinuli tieto schopnosti, a viesť k novému pohľadu na evolúciu ľudského druhu.

Dosiaľ najstaršie nálezy boli objavené v jaskyniach Francúzska a Španielska a vedci ich datovali do doby medzi 30 až 40 tisíc rokmi. Napríklad výtvor zo španielskej jaskyne El Castillo sa použitou technikou i farbou obrysom rúk z Indonézie veľmi podobá.

ČTK

Neulogy, a.s. využíva spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či ďalšie sprístupňovanie tohto obsahu či jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK vyslovene zakázané.

Copyright (2013) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené. Materiály agentúry AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované, alebo redistribuované.

Odporučiť e-mailom

Komentáre

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta vedy priamo do Vášho e-mailu

* povinné polia