CERN nie je nedosiahnuteľný, dostať sa doň môžu aj Slováci
— Frédérique HazéováZástupcovia Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN zavítali na Slovensko, aby rozšírili povedomie o možnostiach spolupráce s týmto výskumným strediskom a ukázali slovenským študentom aj firmám, že to vôbec nie je nedosiahnuteľná méta. Aktivita Slovenska v CERN-e sa v posledných rokoch značne znížila, čo chcú účastníci najnovších popularizačných aktivít zmeniť.
Mikroskopická čierna diera pozorovateľná vďaka projektu ATLAS, na ktorom malo svoj podiel aj Slovensko. Zdroj foto: ATLAS Experiment © 2014 CERN
V rámci návštevy slovenských aj zahraničných zástupcov organizácie sa tento týždeň uskutočnilo hneď niekoľko podujatí. My sme pre vás navštívili konferenciu CERN – Slovensko: Priemysel a transfer vedomostí, ale aj popularizačné prednášky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU pod názvom Úžasný svet CERNu II – pohľad technikov a inžinierov.
Leto v CERN-e
Spolupracovať na výskume Európskej organizácie pre jadrový výskum môžu nielen jadroví fyzici, ale aj študenti a odborníci z iných odborov. „Na otázku aká je úloha inžinierov v CERN-e by sme mohli odpovedať jednoducho. Veľká. Fyzici chcú totiž stále čosi merať, ale bez inžinierov by na to nemali prístroje,“ zdôvodnil Peter Lichard, inžinier, ktorý v CERN-e pôsobí už 25 rokov.
„Na každom experimente musia teda spolupracovať, aby vyvinuli niečo nové a špeciálne, čo sa nikde inde vo svete nerobí,“ vysvetlil Lichard. Práve pre exkluzivitu výskumu, ktorý sa v organizácii realizuje, by sa mohlo zdať, že dostať sa do CERNu je priam nemožné. To však nie je pravda a možností existuje hneď niekoľko.
Napríklad učiteľov stredných škôl organizuje napríklad špeciálnu letnú školu, v ktorej si počas troch týždňov môžu priamo v jeho priestoroch rozšíriť svoje vedomosti.
Študenti vysokých škôl majú dvere tiež otvorené. Prostredníctvom najrôznejších dlhodobých aj krátkodobých programov môžu v CERN-e stráviť leto, alebo aj rovno pracovať na svojom titule. Momentálne v organizácii dvochtúto možnosť využívajú dvaja inžinierski študenti a jeden doktorand.
CERN netvorí len pár budov, ide o obrovský komplex, ktorý tvorí priam samostatné „mestečko“.
Zdroj foto: © 2008 CERN
Jedným z tých, ktorí v CERN-e stážovali počas svojho inžinierskeho štúdia, bol aj Anton Pytel. V rámci už spomínaného prednáškového cyklu prišiel študentom Slovenskej technickej univerzity poradiť, ako sa môžu do CERN-u prihlásiť aj oni.
Postup je pomerne jednoduchý. Na stránke organizácie si vyberiete program, ktorý vás zaujíma a ďalej sa len riadite inštrukciami, ktoré sa vám ukážu na obrazovke. Podobne to funguje aj pre odborníkov, ktorých láka predstava zamestnania v tejto prestížnej inštitúcii.
V súčasnosti je v CERN-e trvalo zamestnaných 22 Slovákov. Zaujímavosťou je, že ženy tvoria len 20,5% z celkového počtu zamestnancov.
Nejde len o vedcov
Dôležitým ohnivkom sú aj dodávatelia najrôznejších materiálov a služieb. „Kupujeme všetko. CERN je obec. Máme 700 budov – niektoré sú veľmi malé, niektoré gigantické,“ priblížil možnosti riaditeľ oddelenia verejného obstarávania v CERN-e Anders Unnervik.
Veľká časť z toho, čo CERN nakupuje, je určená na chod tohto „mestečka“ a nemá so špičkovými technológiami či výskumom nič spoločné.
Pri otázke dodávok je dôležitý koeficient návratnosti , čo je pomer medzi dodávkami a príspevkom, ktorý Slovenská republika CERN-u platí. Slovensko ako členský štát prispieva na chod organizácie 0,49% z jej celkového rozpočtu.
Ideálny koeficient návratnosti pre materiálne dodávky je podľa Unnervika 0,9. Slovensku sa v roku 2012 podarilo dosiahnuť koeficient mierne presahujúci hodnotu 0,6, odvtedy sa však situácia zhoršila a za minulý rok to bolo len niečo cez 0,36. Aj preto sa zvýšili snahy o popularizáciu spolupráce s CERN-om.
Slávny LHC akcelerátor. Zdroj foto: © 2015 CERN
Dodávatelia sa môžu o kontrakty uchádzať buď priamo, alebo cez koordinátora, takzvaného ILO (Industrial Liaison Officer), ktorým je na Slovensku Štefan Molokáč. Výberové konanie CERN-u považuje Molokáč za náročné, ale spravodlivé.
Spolupráca s CERN-om sa považuje za veľmi prestížnu a pre firmy môže byť významným prínosom. „Nie je to o peniazoch, ale o mene,“ zdôraznil Štefan Molokáč.
Spôsoby riešenia konkrétnych dodávok sa líšia v závislosti od viacerých faktorov, ako je napríklad predpokladaná hodnota dodaných materiálov alebo služieb. V prípade, že by ste sa chceli stať dodávateľom CERN-u, je preto dôležité navštíviť oficiálnu stránku oddelenia verejného obstarávania a naštudovať si príslušné predpisy.
Komentáre