Z laboratória v Louisiane unikla nebezpečná baktéria

V americkom štáte Louisiana vyšetrujú prípad úniku nebezpečnej baktérie z laboratórií, ktoré podliehajú prísnym bezpečnostným opatreniam. Z výskumného pracoviska sa dostala von Burkholderia pseudomallei, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tropických oblastiach Ázie a proti ktorej pracovisko vyvíja očkovanie.

Z laboratória v Louisiane unikla nebezpečná baktéria

Obeťami baktérie sa zatiaľ stali štyri makaky, ktoré museli utratiť. Ilustračná fotografia, zdroj: flickr.com/Susanne Nilsson

Noviny USA Today v nedeľu zverejnili, že sa incident stal v prestížnom stredisku pre výskum primátov v Tulane, ktorý leží asi 80 kilometrov od New Orleans a podlieha veľmi prísnym bezpečnostným opatreniam. Zatiaľ sa nevylúčilo podozrenie, že sa baktéria mohla dostať do pôdy alebo do vody, aj keď prvé testy to zatiaľ nepotvrdili.

Baktéria sa do vonkajšieho prostredia dostala vlani v novembri. Na ľudí a zvieratá sa prenáša priamym kontaktom s kontaminovanou pôdou alebo vodou, v ktorých sa rozmnožuje.
Pokusy sa v Tulane realizovali na hlodavcoch v laboratóriách s niekoľkostupňovým zabezpečením. Napriek tomu bola prítomnosť baktérie zistená u štyroch makakov, ktorí neboli zaradení do výskumu a boli umiestnení vo vonkajších klietkach na pozemku laboratórií. Dva z týchto makakov začali mať v novembri príznaky ochorenia a museli byť utratení.

Baktérii bola tiež vystavená federálna vyšetrovateľka, ktorá ochorela 24 hodín po januárovej návšteve centra. V jej prípade sa ale ešte neobjasnilo, či s baktériou prišla do kontaktu v laboratóriu alebo počas svojich zahraničných ciest.

„Berieme to veľmi vážne, veľmi nás to znepokojilo,“ povedal riaditeľ tulanských laboratórií Andrew Lackner. Podľa neho sa makaky zrejme nakazili, keď boli ošetrované vo veterinárnej nemocnici, ktorá je súčasťou laboratórií. V priestoroch objektu boli odobraté vzorky z pôdy a vody, no baktéria sa v nich nenašla. „Verejnosť nebola v žiadnom prípade ohrozená,“ povedal Lackner. Podľa USA Today však bolo vzoriek odobratých príliš málo na to, aby sa dalo povedať, že sa baktéria v prostredí areálu nevyskytuje.

Zástupcovia úradu louisianského guvernéra vyjadrili znepokojenie nad možnosťou, že baktéria prenikla aj mimo laboratórium a môže teraz ohroziť domáce zvieratá a dobytok. Laboratóriá v Tulane zastavili akýkoľvek ďalší výskum baktérie a pokračovať sa v ňom bude, až keď bude únik objasnený.

K symptómom nákazy u človeka patrí horúčka, bolesti hlavy, nechutenstvo, ako aj bolesti svalov a kĺbov. Ľahko sa zamenia s príznakmi zápalu pľúc alebo tuberkulózy. Inkubačná doba môže byť veľmi krátka, no môže trvať aj niekoľko mesiacov. Baktéria sa vyskytuje hlavne v Thajsku a úmrtnosť na ňu je tam päťdesiatpercentná.

ČTK

Neulogy, a.s. využíva spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či ďalšie sprístupňovanie tohto obsahu či jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK vyslovene zakázané.

Copyright (2013) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené. Materiály agentúry AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované, alebo redistribuované.

Odporučiť e-mailom

Komentáre

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta vedy priamo do Vášho e-mailu

* povinné polia