Irena Medňanská
prof., Mgr. art., PhD.
— Inštitút hudobného a výtvarného umenia FF UNIPO— Filozofická fakulta UNIPO
— Prešovská univerzita v Prešove
riaditeľka inštitútu
Vzdelanie: Vysoká hudobná škola Franza Liszta vo Weimare
Pracoviská a významné funkcie: pôsobila na všetkých typoch umeleckého školstva: na ZUŠ, ale viedla aj Hudobnú školu/Musikschule Bleicherode v Durínsku, ďalej na Konzervatóriu v Žiline, na učiteľských fakultách, katedrách hudby v Nitre, Žiline a najdlhšie v Prešove. V Prešove bola v rokoch 1993-2009 vedúcou katedry a tiež prodekankou pre zahraničné styky (1994-1997). V r. 1988-1991 zastávala funkciu riaditeľky Štátnej filharmónie Košice; aktuálne je riaditeľka Inštitútu hudobného a výtvarného umenia Filozofickej fakulty PU v Prešove.
Vedecké zameranie: hudobná pedagogika ako vedná disciplína, komparatívna hudobná pedagogika, hudobná estetika, hudobná sociológia. Je školiteľkou doktorandov v študijnom programe 1.1.10 Didaktika hudby na Slovensku a v programe Hudobná teória a pedagogika v Čechách.
Projekty: úspešná riešiteľka domácich projektov VEGA a KEGA, Hudobného fondu, Višehrádskeho fondu rozvoja ako aj edukačných projektov EÚ: Sokrates/Grundtvig 1.1, Grundtvig 2, Leonardo da Vinci, Comenius C3.
Publikácie: doterajšia publikačná činnosť zahŕňa okrem dvoch vedeckých monografií vedecké a odborné štúdie v zahraničí a doma, recenzie monografií, publikácií, kritiky z festivalov a koncertov, odborné preklady z nemeckého jazyka, expertízne správy, populárno-vedecké články. K jej najvýznamnejším prácam patria monografie Kinderchormusik aus dem Schaffen slowakischer Komponisten nach 1945 (1993) a Systematika hudobnej pedagogiky (2010).
Členstvá: Prof. I. Medňanská zastupovala krajiny strednej a východnej Európy v prezídiu Európskej asociácie pre hudobnú výchovu v r. 1992 – 2009; je národnou koordinátorkou EAS pre Slovensko; členkou medzinárodnej redakčnej rady časopisu „Hudební výchova“ (2008), ako redakčných rád poľských vedecko-odborných časopisov.
Ocenenia: držiteľka čestnej medaile Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky za rozvoj spolupráce medzi vysokými školami v projekte „Most k spolupráci” (2000). Za svoju pedagogickú, publikačnú, medzinárodnú a manažérsku činnosť bolo Curicculum vitae Prof. Medňanskej zaradené do personálnej časti európskeho lexikónu hudobnej pedagogiky (Neues Lexikon der Musikpädagogik. Gustav Bosse Verlag Kassel 2001).